Ejder Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Ejder meyvesi yararları, içerisinde yer alan piyata özü ile göz sağlığını desteklemesi, yüksek tansiyon problemlerine iyi gelmesi ve tansiyonu düzenlemesi, kalp rahatsızlıklarına, solunum rahatsızlıklarına iyi gelmesi olarak sıralanırlar.

Ejder Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Ejder meyvesi yararları, içerisinde yer alan piyata özü ile göz sağlığını desteklemesi, yüksek tansiyon problemlerine iyi gelmesi ve tansiyonu düzenlemesi, kalp rahatsızlıklarına, solunum rahatsızlıklarına iyi gelmesi olarak sıralanırlar. Ejder meyvesi aynı zamanda içerisinde yer alan B2 ve B3 vitaminleri ile vücudun sahip olduğu vitamin ihtiyacını karşılar. Ejder meyvesi zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını, rahim rahatsızlıklarında tüketim ile hastalık etkilerinin hafifletilmesini sağlar. Soyularak doğrudan cilde uygulandığında, morluk ve kızarıkları geçirir. Magnezyum, C vitamini ve potasyum içeren zengin yapısı ile bağışıklık sistemini desteklerken, dişlerin sağlıklı yapısını korunması için tüketilir. Ejder meyvesi nasıl yendiği, bebeklere yedirilmesi, nasıl yetiştirildiği hakkında bilgiler alt başlıklardan öğrenilirler.
Ejder Meyvesi Nasıl Yenmelidir?
Ejder meyvesini yeme işlemi hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

  • Ejder meyvesinin dış kabuğu bir bıçak yardımı ile açılarak, tüm kabuk kısmı çıkarılır.
  • Bu işlem ile meyvenin yumuşak, etli iç bölümü kabuklardan ayrılır.
  • Meyvenin yumuşak ve etli bölümü çiğ olarak tüketilir.
Meyvenin yumuşak iç kısmı, lipid bakımından zengin içeriği ile insan sağlığına faydalı oldukça faydalıdır. Tadı ide fındık ile benzerdir. Ejder meyvesi taze olarak alındıysa, meyvenin sap bölümünde yer alan çiçeklerden ise çay yapılır. Ejder meyvesinin çiçekleri, küçük bir çaydanlık içerisinde kaynatılıp, 15 dakika demlenerek tüketilir.
Ejder Meyvesi Bebeklere Yedirilir Mi?
Ejder meyvesini bebeklere vermek, 6. Aydan sonra tercih edilen bir işlemdir. Bebeklerde 7. Ayda ejder meyvesinin kabuklarından ayrılmış olan iç bölümü püre yapılarak yedirilir. Diğer bir yöntem ise meyvenin suyunun sıkılması ve meyve suyu olarak bebeklere içirilmesidir.
Ejder meyvesi içerisinde yer alan B, B2 ,B3, C vitaminleri, demir, kalsiyum içerikleri zenginliği nedeniyle, bebeklerin tüketimi için ideal bulunana meyveler arasında yer alır. Bebelerin gelişiminin sağlanmasında rol oynayan meyve, bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirip, onları hastalıklar karşı koruma etkisi oluşturur. Çocukluk döneminde raşitizm’i engelleyip, kemiklerin güçlenmesini sağlar.
Ejder Meyvesi Nasıl Yetiştirilmeli?
Ejder meyvesini büyütmek için izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:
  • Ejder meyvesi yetiştirmek için ejder meyvesi tohumu yerine ejder meyvesi fidanı alınması gerekir.
  • Toprak olarak ise kumlu ve organik bakımdan zengin bir toprak çeşidi edinilir.
  • Geniş bir saksının yarıdan fazlasına kadar aktarılan toprağın içerisine ejder meyvesi fidanı dikilir.
  • Fidan, toprağa sabitleme ile yanına yerleştirilen her hangi bir tahta sopa desteğine nazikçe bağlanır.
  • Sulama işlemi sağlanır.
Bu adımlar ile ejder meyvesi evde yetiştirilirken, 3 hafta kadar sonra meyve fidanı toprağa köklerini salmaya ve büyümeye başlar.